Пневморозподільник – це керуюча апаратура, яка використовується для перемикання потоків стисненого повітря. Перемикання розподільника здійснюється за рахунок переміщення золотника всередині його корпусу. Переміщення золотника змінює послідовність з'єднання каналів у корпусі розподільника та змінює напрямок руху потоку повітря.
Пневморозподільники, які Ви можете купити у нас на сайті.Пневморозподільники
Класифікація пневматичних розподільників
Для прикладу розглянемо як працює пневморозподільник 5/2, такий як 4v210-08
Загальне число отворів на корпусі такого розподільника — 5. Вони позначені цифрами чи літерами і називаються каналами.
Канал 1 використовується для підключення стисненого повітря до розподільника, також він може маркуватися літерою "Р". Канали 2 і 4 (або "А" і "B") є вихідними і використовуються, наприклад, для підключення розподільника до циліндра двосторонньої дії. Канали 3 і 5 (або "R" і "S") використовуються для скидання повітря з циліндра. На вихлопних отворах часто встановлюють клапани швидкого вихлопу, глушники, тощо.
Принцип роботи розподільника наступний:
- якщо ми перемістимо золотник на правий бік (зображення ліворуч), то повітря буде подаватись зі входу P до входу A, а з другого виходу B тиск скидається через вихлоп S.
- При переміщенні золотника в лівий бік (зображення праворуч) подача повітря з каналу P йде до виходу B, а з першого виходу A повітря скидається через вихлоп R.
Таким чином переміщення золотника створює два стани розподільника, які називають положеннями. Розподільники мають щонайменше два положення.
Головні характеристики розподільників
Отже, можна виділити 4 головних характеристики пневморозподільника:
- Число ліній, яке вказує скільки отворів має розподільник, через які входить-виходить стиснене повітря. Як правило, на усіх отворах є трубна циліндрична різьба від G1/8″ до G1″, яка дозволяє приєднувати трубопроводи і глушники. Всі входи-виходи позначаються літерами або цифрами на корпусі.
- Число позицій відображає кількість можливих варіантів з'єднання входів-виходів, які залежать від положення золотника. Найчастіше їх два або три. Тобто золотник в корпусі пневматичного розподільника, залежно від його конструкції, може приймати два або три положення.
- Нормальні витрати зазвичай показують який обсяг повітря може пройти через пневморозподільник, якщо вхідний тиск у пневморозподільник 6 бар, а вихідний 5 бар. Пропускна здатність залежить від конструкції розподільника, його габаритів і діаметрів приєднувальних отворів. В каталозі "Спеціаліст" для деяких серії розподільників окремо приводяться графіки залежності витрат повітря від тиску.
- Типом управління називають спосіб управління переміщенням золотника. Бувають розподілювачі з електричним, електропневматичним, пневматичним, механічним і ручним управлінням.
Види пневматичних розподільників за числом ліній та позицій
Способи позначення числа ліній та позицій
Для позначення типу пневморозподільника використовують напис із двох цифр через косу риску. Наприклад, "пневморозподільник 4/2" вказує користувачеві, що пристрій має чотири лінії та дві позиції. На пневматичних схемах пневморозподільник позначається умовним зображенням, де кількість квадратів відображає число робочих позицій, а лінії позначаються літерами або цифрами.
Найбільш поширені типи розподільників це 3/2, 4/2, 4/3, 5/2 і 5/3. Ми розглянемо їх детальніше.
3/2 розподільники: конструкція, особливості та застосування
3/2 — це пневморозподільники, які мають три отвори на корпусі для підключення до пневмосистеми та золотник у корпусі, яких може займати два фіксовані положення. Залежно від типу управління та конструкції розподільника вони бувають трьох типів:
- Нормально відкриті і нормально закриті пневморозподільники мають у своїй конструкції пружину, яка повертає золотник у вихідне положення, як тільки на нього перестане діяти керуючий вплив, тому такі розподільники називаються моностабільними.
- 3/2NO — 3/2 нормально відкритий. У цих пневморозподільниках повітря з входу розподільника 1 відразу потрапляє на вихід 2 без необхідності подачі будь-яких керуючих сигналів.
- 3/2NC — 3/2 нормально закритий. У цих пневморозподільниках повітря з входу 1 відразу не потрапляє на вихід 2, при цьому даний вихід (2) з'єднаний з вихлопом 3. Для подачі повітря на вихід 2 розподільника, на нього необхідно подати сигнал керування.
- Якщо в конструкції немає пружини, то такий розподільник є бістабільним. Це значить, що золотник залишатиметься в тому положенні, в яке він був переведений останнім впливом керуючого сигналу. Такі розподільники позначаються 3/2 (без індексу NO або NC).
Застосування розподільників 3/2
Пневморозподільники 3/2 найчастіше застосовуються:
- Для управління циліндрами односторонньої дії.
- Для подачі та скидання тиску в та з ємності.
- Також можуть застосовуватися в схемах пневматичної логіки, як елементи НІ (3/2NC), ТАК (3/2NO) та елемент пам'яті (3/2).
На нашому сайті продаються 3/2 пневморозподільники.
4/2 та 4/3 розподільники: конструкція, особливості та застосування.
4/2 — це розподільники, які мають чотири отвори на корпусі для підключення до пневмосистеми та золотник в корпусі, яких може займати два фіксовані положення.
За цим посиланням Ви можете знайти 4/2 пневморозподільники, які продаються на нашому сайті.
4/3 - це розподільники стиснутого повітря, які мають чотири отвори на корпусі для підключення до пневмосистеми і золотник у корпусі, яких може займати три фіксовані положення. У центральному положенні таких розподільників всі канали перекриті, тобто повітря не подається і не скидається. Такі розподільники називаються пневморозподільниками із закритим центром і позначаються 4/3С.
Цей тип розподільників зустрічається вкрай рідко, найчастіше це кранові розподільники з плоским золотником і ручним керуванням. В основному вони встановлюються на вантажну техніку та в місцях, де складно забезпечити якісну підготовку повітря на брудних та старих виробництвах.
За цим посиланням Ви можете знайти 4/3С пневморозподільники, які продаються на нашому сайті
5/2 розподільники: конструкція, особливості та застосування
5/2 - це пневморозподільник, який має п'ять отворів на корпусі для підключення до пневмосистеми та золотник у корпусі, якого може займати два фіксовані положення.
Це найпоширеніші пневморозподільники, найчастіше, вони використовуються для управління пневматичними циліндрами двосторонньої дії.
За цим посиланням Ви можете знайти всі 5/2 пневморозподільники, які продаються на нашому сайті.
Види пневморозподільників 5/2
Пневморозподільники 5/2 бувають двох типів:
- Моностабільні — у конструкції таких розподільників є пружина, яка повертає золотник у вихідне положення після припинення впливу керуючого сигналу. Бістабільні
- Бістабільні — в конструкції таких розподільників немає пружини, тому після зняття керуючого впливу золотник у розподільнику не змінює свого положення і напрям потоків повітря не перемикається.
Основна перевага бістабільних розподільників у тому, що керуючий сигнал можна подавати короткочасно, після чого пневморозподільник буде переключений до того моменту, поки не буде подано протилежний керуючий сигнал.
5/3 розподільники: конструкція, особливості та застосування.
5/3 розподільники схожі на 5/2, але мають додаткове проміжне положення, по типу якого розрізняють 3 підвиди:
- 5/3 розподільник повітря із закритим центром
- 5/3 розподільник повітря з подачею тиску в обидві порожнини
- 5/3 розподільник повітря з відкритим центром
За цим посиланням Ви можете знайти всі 5/3 пневморозподільники, які продаються на нашому сайті.
5/3 розподільник повітря із закритим центром
Пневматичні розподільники 5/3 з закритим центром мають п'ять отворів у корпусі для підключення до пневмосистеми, а їх золотник всередині може приймати три положення. У центральному положенні таких розподільників всі канали перекриті, тобто повітря не подається і не скидається. Розподільники з закритим центром позначаються 5/3С.
Пневморозподільник 5/3С може використовуватись для зупинки пневматичного циліндра в проміжному положенні. Однак, при використанні даних розподільників потрібно враховувати, що вони не дають точної зупинки поршня циліндра.
Треба допомога з вибором?
Якщо Вам необхідне обладнання для точної зупинки пневмоциліндра в проміжних положеннях, то зверніться до компанії "Спеціаліст". Інженери нашої компанії розробляють пневматичні, електричні та електронні схеми управління будь-якої складності для автоматизації технологічних процесів.
Телефонуйте безкоштовно по Україні
+38 0800 210 3175/3 розподільник повітря з подачею тиску в обидві порожнини
Розподільники стисненого повітря з подачею тиску на обидва виходи мають п'ять отворів на корпусі для підключення до пневмосистеми та золотник всередині, який може займати три фіксовані положення. У центральному положенні таких розподільників стиснене повітря одночасно подається на обидва виходи 2 і 4. (A і B)
Такі розподільники позначаються 5/3Р.
Ці розподільники використовуються для управління пневматичними циліндрами в тих випадках, коли необхідно реалізувати два зусилля на штоку циліндра — основне і слабке без використання додаткових регуляторів тиску.
Якщо до такого розподільника підключити пневматичний циліндр з одностороннім виходом штоку, то стиснене повітря подаватиметься в обидві порожнини циліндра. У цьому випадку шток циліндра, якщо на ньому немає навантажень, висуватиметься з невеликим зусиллям. Це пов'язано з тим що площа поршня зі сторони безштокової порожнини більша за ту, де є шток, тож результ створених зусиль буде спрямовано на висування штока, але воно буде не великим.
Зусилля, спрямоване на висування поршня циліндра, дорівнює діаметру штока циліндра, помноженому на тиск, що подається через розподільник.
5/3 розподільник повітря з відкритим центром
Вхідний отвір для тиску 1 одночасно з'єднується з двома вихідними отворами 2 і 4. Ці розподільники використовуються для управління пневматичними циліндрами в тих випадках, коли необхідно реалізувати два зусилля на штоку циліндра, основне і слабке без використання додаткових регуляторів тиску. Якщо до такого розподільника підключити пневматичний циліндр, стиснене повітря подаватиметься в обидві порожнини циліндра. У цьому випадку шток циліндра гарантовано висунеться з невеликим зусиллям. Це пов'язано з тим, що площа без штокової порожнини циліндра більша за площу штокової порожнини циліндра і результуюче зусилля буде спрямоване на висування штока, але воно буде не великим. циліндра, помноженого на тиск, що подається на розподільник. >5/3 розподільник повітря з відкритим центром.
5/3E - це розподільники стиснутого повітря, які мають п'ять отвори на корпусі для підключення до пневмосистеми та золотник у корпусі, яких може займати три фіксовані положення. У центральному положенні у таких розподільників обидва вихідні канали 2 і 4 з'єднані з вихлопними каналами 3 і 5.
Такі розподільники називаються пневморозподільники з відкритим центром 5/3E.
Розподільник такого типу зручно використовувати на машинах з ручним налаштуванням, де необхідно вручну переміщати циліндри при налаштуванні обладнання. Коли на розподільник з відкритим центром не подаються керуючі сигнали, обидві порожнини пневматичного циліндра, підключеного до даного розподільника, з'єднані з атмосферою, що дозволяє легко переміщати циліндр руками. Якщо на нього не впливають зовнішні механічні впливи.
Розподільник такого типу зручно використовувати на машинах з ручним налаштуванням, де необхідно вручну переміщати циліндри при налаштуванні обладнання. Коли на розподільник з відкритим центром не подаються керуючі сигнали, обидві порожнини пневматичного циліндра, підключеного до даного розподільника, з'єднані з атмосферою, що дозволяє легко переміщати циліндр руками, якщо немає механічних перешкод.
Рухливі частини обладнання можуть становити небезпеку, тож налаштування має проводити персонал із відповідною кваліфікацією і знаннями. Перед тим як рухати шток переконайтесь, що живлення вимкнене, а на відповідних кнопках встановлені написи "зупинка на ТО".
Типи управління пневматичними розподільниками
Пневморозподільники мають чотири основні типи управління: електропневматичне, пневматичне, механічне та ручне.
Електропневматичне управління
Для управління такими розподільниками використовується електричні котушки з напругою 12, 24 або 48 вольт постійного струму і 24, 48, 110 або 220 вольт змінного струму.
Назва "електропневматичний" підкреслює непрямий спосіб електричного управління. Його особливістю є те, що для пересування золотника розподільника використовується сила тиску повітря, яка подається у пілотну камеру за допомогою додаткового вбудованого клапану. Тобто при подачі сигналу на котушку вона відкриває не основний, а пілотний клапан розподільника, а тиск повітря пересуває золотник.
Така конструкція дозволяє використовувати для управління розподільником котушки невеликої потужності, що позитивно вливає на енергозбереження. Але також це впливає на мінімальний тиск, який може комутувати розподільник. Так як повітря зі входу розподільника використовується для його ж перемикання, розподільник не може комутувати пневмолінії з тиском нижче 1,5 бар.
Для подолання останньої проблеми були розроблені пневморозподільники із зовнішнім живленням клапанів пілотів. Через розподільник може проходити повітря з тиском нижче 1,5 бар за умови, що в канали керуючих пілотів є окрема подача тиску понад 1,5 бар.
Ми розглянемо структуру обох типів розподільників з одностороннім електропневматичним керуванням та двостороннім електропневматичним керуванням. На картинках зверніть увагу на невеликий внутрішній канал, через який подається повітря на електричний пілотний клапан (лінія підводу повітря до золотника, яку відкриває електрична котушка з подачею на неї сигналу).
5/2 моностабільний пневморозподільник з одностороннім електропневматичним управлінням
П'яти лінійний двопозиційний (5/2) моностабільний розподільник з одностороннім електропневматичним керуванням має одну електромагнітну котушку, а за повернення в стабільне положення відповідає поворотна пружина. Цей тип пневматичних розподільників використовується найчастіше.
Якщо на даний розподільник не подавати електричний сигнал, золотник у розподільнику буде перебувати у стабільному стані і повітря з входу 1 надходитиме на вихід 4. Якщо подати керуючий сигнал на котушку, то тиск зі входу 1 переключиться на вихід 2, а канал 4 буде з'єднаний з вихлопом . Як тільки живлення котушки зникне, то золотник у розподільнику повернеться у перше положення. Саме тому даний розподільник називається моностабільним — при відключенні сигналу він завжди буде повертатися у вихідне положення.
Пневматичні розподільники з даним типом управління використовуються для перемикання повітряного потоку з тиском від 1.5 до 10 бар. Якщо необхідно комутувати тиск менше 1,5 бар, використовується розподільники із зовнішнім підведенням живлення, які будуть описані нижче.
Купуйте пневморозподільники 5/2 з електропневматичним керуванням у випадках, коли у Вашій системі тиск складає більше 1,5 бар, а повітря більшу частину часу має подаватись на один певний вихід, тоді як перемикання на інший відбуватиметься короткочасно.
5/2 бістабільний пневморозподільник з двостороннім електропневматичним управлінням
П'ятилінійний двопозиційний (5/2) бістабільний розподільник з двостороннім електропневматичним керування має дві електромагнітні котушки.
Досить подати короткочасний електричний сигнал на одну з котушок, щоб розподільник переключився у відповідне положення і знаходився в ньому доти, поки не буде подано керуючий сигнал на протилежну котушку. У кожному з двох положень пневматичний розподільник може знаходитися нескінченно довго, тому він називається бістабільний.
Пневматичні розподільники з даним типом управління використовуються для перемикання повітряного потоку з тиском від 1.5 до 10 бар. Якщо необхідно комутувати тиск менше 1,5 бар, використовується розподільники із зовнішнім підведенням живлення, які будуть описані нижче.
На сайті "Спеціаліст" Ви можете вибрати і придбати пневморозподільники 5/2 з електропневматичним керуванням. Купуйте пневморозподільники 5/2 з двома котушками у випадках, якщо Вам необхідна велика частота та швидкість перемикання між лініями, або пневморозподільник після перемикання має знаходитись тривалий час як в першому, так і в другому положенні.
Пневморозподільники 5/2 ззовні схожі на 5/3 (мають п'ять отворів для підключення, дві котушки), тож при підключені обов'язково звертайте увагу на схему та маркування на корпусі.
5/2 моностабільний пневморозподільник з одностороннім електропневматичним керуванням та зовнішнім живленням пілота
Принцип роботи цього розподільника повністю відповідає розподільникам з електричним керуванням, описаним вище, з єдиною різницею, що даний розподільник може комутувати тиск від 0 бар за умови, що в канал зовнішнього підведення живлення подається тиск в діапазоні від півтора до 10 бар.
Ви можете купити у компанії "Спеціаліст" пневморозподільники з зовнішнім живленням пілота на замовлення. Для цього телефонуйте на гарячу лінію.
5/2 моностабільний пневморозподільник з двостороннім електропневматичним керуванням та зовнішнім живленням пілота
Принцип роботи цього розподільника повністю відповідає розподільникам з електричним керуванням, описаним вище. З єдиною різницею, що даний розподільник може комутувати тиск від 0 бар за умови, що канал зовнішнього підведення живлення подається тиск в діапазоні від 1.5 до 10 бар.
Треба пневморозподільник?
У ПП "Фахівець" Ви може замовити нестандартні пневморозподільники із зовнішнім живленням пілота. Також наші кваліфіковані спеціалісти допоможуть Вам обрати модель пнеморозподільника серійного виробництва із гарною ціною.
Телефонуйте безкоштовно по Україні
+38 0800 210 317Пневматичне керування
Даний тип керування застосовується для 3/2, 5/2 моностабільних розподільників та 3/2, 5/2, 5/3 бістабільних пневморозподільників
Під час використання пневматичного керування розподільник може комутувати будь-який тиск від нуля до максимально допустимого для даного типу розподільників.
На сайті Ви знайдете всі перелічені вище пневматичні розподільники з пневматичним керуванням, які ми продаємо.
Ручне та механічне керування
В якості елементів ручного і механічного керування використовуються: кнопки звичайні та аварійні, джойстики, педалі, ролики, важелі та сенсорні пружини.
Розподільники з ручним і механічним керуванням також бувають двох типів: бістабільні та моностабільні.
Моностабільні мають поворотну пружину, що повертає золотник у вихідне положення після припинення механічного впливу на розподільник.
Невеликим винятком у цьому випадку є аварійні кнопки. Після натискання на дану кнопку, розподільник фіксується в переключеному стані і для повернення його у вихідне положення, необхідно повернути кнопку за стрілкою, намальованою на корпусі розподільника.
За цим посиланням ви знайдете всі пневморозподільники з механічним управлінням які продаються на нашому сайті.
Що стосується бістабільних розподільників, вони мають два фіксовані положення. Фіксація золотника в цих положеннях забезпечується конструкцією розподільника.
За цим посиланням ви знайдете всі бістабільні механічні розподільники, які продаються на нашому сайті.
5/3 розподільники також можуть бути з ручним керуванням. У випадку з цими розподільниками, керуючий елемент має три фіксовані положення.
Також 5/3 розподільники можуть бути тільки з одним центральним фіксованим положенням, в яке джойстик завжди буде повертатися за допомогою вбудованих пружин у розподільник.
Найцікавішим розподільником з механічним управлінням є розподільник із сенсорною пружиною.
Даний розподільник дозволяє мінімізувати зусилля, які необхідно докласти до розподільника для його перемикання. Приміром, цей розподільник може легко переключити пляшку або картонну коробку, яка їде конвеєром.Застосування пневматичних розподільників
- Підключення розподільників до виконавчих механізмів
- Використання пневматичних розподільників для керування пневматичними циліндрами
- Використання пневматичних розподільників для керування пневматичними вібраторами та іншими пристроями
- Приклади застосування пневматичних розподільників у промисловості
Часті питання про пневморозподільники
Які бувають пневморозподільники?
За числом ліній/позицій пневморозподільники бувають:
- 3/2 пневморозподільники
- 3/2NO нормально відкриті
- 3/2NC нормально закриті
- 3/2 бістабільні
- 4/2
- 4/3
- 5/2
- 5/3
За типом управління:
- з прямим електричним (рідко)
- з електропневматичним
- з пневматичним
- з ручним (кнопки, важелі, педалі та інше)
- з механічним (ролики)
Для чого використовується пневморозподільник?
Пневморозподільники використовуються для:
- управління такими пневматичними механізмами, як пневмоциліндри односторонньої та двосторонньої дії, пневмовібратори, пневмоприводи запірної арматури
- для перемикань подачі повітря між різними лініями
- Також на базі пневморозподільників будують пневматичні логічні схеми.
Що робить пневморозподільник?
Переключає повітряні потоки, подає та скидає тиск у порожнини пневматичних циліндрів та іншого пневматичного обладнання.
Що таке бістабільний пнерозподільник?
Бістабільний розподільник - це такий розподільник золотник у корпусі, якого може займати два фіксовані положення та перебувати в будь-якому з цих положень нескінченно довгий час. Зазвичай це розподільники, які не мають зворотних пружин у своїй конструкції.
Бістабільними розподільниками бувають 5/2 та 3/2 розподільники, з електропневматичним, пневматичним, ручним та механічним керуванням.
Особливістю бістабільних розподільників є те, що на них достатньо подати короткий керуючий сигнал, після чого вони залишаються у відповідному даному сигналу положенні нескінченно довго, до моменту поки не подасться протилежний керуючий сигнал, який перемістить золотник у друге положення.
Що означає клапан 5/2?
Цифра "5" позначає, що клапан має п'ять отворів на корпусі для приєднання зовнішніх трубопроводів або клапанів швидкого вихлопу чи глушників, тоді як "2" вказує на те, що золотник у розподільнику може приймати два положення.
Для чого потрібен пневморозподільник?
Пневморозподільники застосовують для перемикання подачі повітря між різними пневмолініями. Так, наприклад, можна управляти таким обладнанням як пневмоциліндри — перемикання розподільника призводить до висування чи втягнення штоку, або фіксації пневмоциліндра в певному положенні.